Agrest na zimę – 20 przepisów, które zawsze okazują się pyszne


Planujesz zaopatrzyć się w pyszne przetwory na zimę? Nie zapomnij ugotować agrestu! Zebraliśmy 20 doskonałych przepisów, obejmujących przetwory, soki, dżemy, a także marynowane, mrożone i suszone jagody.

1. Dżem z zielonego agrestu z pektyną


Gdy ostygnie, dżem stanie się gęstszy.

Będziesz potrzebować: 2 kg zielonego agrestu, 1 kg cukru, 20 g pektyny, kwas cytrynowy na czubku noża.

Przygotowanie: Agrest zmiel w blenderze, wymieszaj z połową cukru i odstaw na 1 godzinę. Gotować przez 5 minut i odstawić do wystygnięcia. Doprowadzić do wrzenia, dodać kwas cytrynowy i pozostały cukier wymieszany z pektyną. Gotować przez 5 minut, przełożyć do czystych, suchych słoików i zakręcić.

2. Dżem agrestowy przez maszynę do mięsa


Łatwy sposób na szybkie przygotowanie pysznego dżemu na zimę.

Będziesz potrzebować: 2 kg agrestu, 1 kg cukru, kwasek cytrynowy na czubku noża.

Przygotowanie: Agrest przepuścić przez maszynę do mięsa, wymieszać z cukrem i odstawić na 30-40 minut. Doprowadzić do wrzenia na małym ogniu, dodać kwas cytrynowy i gotować przez 10 minut. Dżem włóż do słoików i zamknij.

3. Dżem agrestowy z orzechami włoskimi


Zamiast orzechów włoskich można użyć migdałów i orzechów nerkowca.

Będziesz potrzebować: 1 kg agrestu, 200 g orzechów włoskich, 600 g cukru, kwasek cytrynowy na czubku noża, 200 ml wody.

Przygotowanie: Orzechy włoskie wysusz na patelni i przesiej łuski. Agrest zmiel w blenderze, dodaj wodę, cukier i gotuj przez 5-7 minut. Dodaj orzechy, kwas cytrynowy i kontynuuj gotowanie na małym ogniu przez kolejne 10 minut. Gorący dżem przekładamy do wyparzonych słoików, zwijamy i odwracamy do góry nogami.

4. Agrest w soku jabłkowym na zimę


Sok można przygotować w domu lub kupić w sklepie.

Będziesz potrzebować: 2 kg agrestu, 1,5 litra soku jabłkowego, 500 g cukru, kwas cytrynowy na czubku noża.

Przygotowanie: Każdą jagodę przekłuj igłą. Agrest włóż do słoików, dodaj cukier i kwasek cytrynowy. Napełnij wrzącym sokiem do góry i sterylizuj przez 10 minut. Zwiń, odwróć do góry nogami i zawiń w gruby ręcznik.

5. Agrest w soku wiśniowym


Ten przepis z pewnością stanie się Twoim ulubionym!

Będziesz potrzebować: 2 kg agrestu, 2 kg wiśni, 1,5 kg cukru, kwasek cytrynowy na czubku noża.

Przygotowanie: Obierz wiśnie i przepuść przez sokowirówkę. Powstały sok wymieszaj z cukrem i gotuj przez 5 minut. Dodać kwasek cytrynowy, przygotowany agrest i gotować 10 minut na małym ogniu. Wysterylizowane słoiki napełnij gorącym dżemem i zamknij.

6. Agrest z koniakiem i cukrem


Najlepiej pozyskiwać go z gęstego i lekko niedojrzałego agrestu.

Będziesz potrzebować: 1 kg agrestu, 3 łyżki. koniak, 800 g cukru, 3 łyżki. sok z cytryny, 200 ml wody.

Przygotowanie: Zagotuj wodę, dodaj cukier i gotuj przez 5 minut. Dodać przygotowany agrest i po 1 minucie zdjąć z ognia. Przykryć pokrywką i pozostawić na 1 godzinę. Doprowadzić mieszaninę ponownie do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez 7 minut. Dodaj sok z cytryny, koniak i po 3 minutach wyłącz ogień. Konfiturę przekładamy do słoików, zwijamy i odwracamy do góry nogami.

7. Suszony agrest na zimę


Najprostszy przepis na suszarkę elektryczną.

Będziesz potrzebować: 1 kg agrestu.

Przygotowanie: Przygotuj agrest, zalej go wrzątkiem na 2 minuty, a następnie umieść na półkach suszarki elektrycznej. Włącz ustawienie minimalne na 2 godziny, następnie wyłącz i schłódź przez dwie godziny. Włącz tryb maksymalny i susz jagody przez kolejne 4 godziny.

8. Mrożony agrest


Z tego preparatu można w małych porcjach przygotować kompoty, herbaty i różnorodne desery.

Będziesz potrzebować: 500 g agrestu, 200 g cukru.

Przygotowanie: Agrest zmiel w blenderze. Dodać cukier, wymieszać i odstawić na 30 minut. Umieść mieszaninę w pojemnikach na lód i włóż do zamrażarki.

9. Konfitura z agrestu, pomarańczy i mięty


Idealne do naleśników, serników i gofrów.

Będziesz potrzebować: 2 kg agrestu, 1 kg pomarańczy, 5 gałązek mięty, 2 kg cukru, kwasek cytrynowy na czubku noża.

Przygotowanie: Pomarańcze zalać wrzątkiem, obrać i pokroić w plasterki. Usuń liście mięty z łodyg. Agrest, pomarańcze i miętę przepuścić przez maszynę do mięsa. Dodać cukier i gotować przez 5 minut. Dodaj kwas cytrynowy i gotuj przez kolejne 5 minut. Gorący dżem przełóż do czystych, suchych słoików i zamknij.

10. Galaretka agrestowa z agarem


W zależności od koloru jagód galaretka może być czerwona, różowa lub zielona.

Będziesz potrzebować: 2 kg agrestu, 2 kg cukru, 20 g agaru, 50 ml soku z cytryny, 80 ml wody.

Przygotowanie: Agar-agar wymieszać z wodą i odstawić na 10 minut. Agrest blanszować we wrzącej wodzie przez 2 minuty, następnie przetrzeć przez sito. Powstałe puree wymieszaj z cukrem i gotuj przez 5 minut. Dodać sok z cytryny, mieszankę agarowo-agarową i gotować kolejne 5 minut. Galaretkę przełóż do czystych, suchych słoików i zwiń.

11. Mojito z zielonego agrestu z cytryną i miętą


Pyszny napój, który zachwyci Cię w chłodne pory roku.

Będziesz potrzebować: 500 g zielonego agrestu, 1 cytryna, 50 g mięty, 150 g cukru, 3 litry wody.

Przygotowanie: Cytrynę zalać wrzątkiem i pokroić w plasterki. Do wyparzonych słoików włóż agrest, plasterki mięty i cytryny. Zalać wrzącą wodą i pozostawić do ogrzania na 30 minut. Wlać wodę do rondla, dodać cukier i gotować przez 3 minuty. Wrzący syrop wlać do słoików, zwinąć i odwrócić do góry dnem.

12. Dżem z agrestu królewskiego


Ulubiony przysmak Katarzyny Wielkiej.

Będziesz potrzebować: 1 kg agrestu, 1,5 kg cukru, 600 ml wody, 100 g liści wiśni, 2 łyżki. wódka, 1 kropla esencji waniliowej, kwasek cytrynowy na czubku noża.

Przygotowanie: Agrest opłukać i namoczyć w zimnej wodzie z lodem na 5 godzin. Zagotuj wodę, dodaj liście wiśni, kwas cytrynowy i gotuj na wolnym ogniu przez 5 minut. Bulion odcedzić, dodać esencję waniliową, cukier i wódkę. Przygotowany agrest włóż do rondla, dodaj syrop i gotuj na wolnym ogniu przez 10 minut. Ułożyć w słoikach i zwinąć.

13. Pianka agrestowa


W zależności od grubości warstwy pianki, czas schnięcia może się różnić.

Będziesz potrzebować: 1 kg agrestu.

Przygotowanie: Agrest zmiel w blenderze, a następnie przetrzyj przez sito. Blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia i posmaruj olejem roślinnym. Rozsmaruj cienką warstwę puree jagodowego i włóż do piekarnika na 5-6 godzin. Optymalna temperatura suszenia wynosi 80 stopni. Zwiń pastylkę w tuby, umieść je w czystych, suchych słoikach i szczelnie zamknij pokrywki.

14. Domowa marmolada agrestowa


Taki preparat lepiej przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.

Będziesz potrzebować: 1 kg agrestu, 500 g cukru, 80 ml przegotowanej wody.

Przygotowanie: Agrest zalać wrzątkiem na 2 minuty, następnie zmielić w blenderze i przetrzeć przez sito. Powstałe puree wymieszaj z cukrem, wodą i odstaw na 30 minut. Gotuj na małym ogniu przez pół godziny, często mieszając. Powstałą masę przelać do formy wyłożonej papierem do pieczenia i ostudzić. Po 2 godzinach włóż marmoladę do lodówki. Następnego dnia marmoladę wyłóż na deskę i pokrój na kawałki. Ułożyć w przygotowanych słoikach, posypać cukrem lub proszkiem i szczelnie zamknąć pokrywki.

15. Sok z agrestu na zimę


Nie jest konieczne dodawanie wody.

Będziesz potrzebować: 3 kg agrestu, 600 g cukru, kwasek cytrynowy na czubku noża, 250 ml wody.

Przygotowanie: Przepuść agrest przez sokowirówkę. Powstały sok wymieszaj z cukrem, kwaskiem cytrynowym i wodą. Gotować przez 5 minut, przelać do przygotowanego pojemnika i zwinąć.

16. Chutney agrestowy z chilli i cebulą


Do tego przepisu będziesz potrzebować rondelka lub rondelka z grubym dnem.

Będziesz potrzebować: 500 g agrestu, 1 papryczka chili, 1 cebula, 1 gałązka estragonu, 1 łyżka. cukier, 0,5 łyżeczki. mielony czarny pieprz, 60 ml octu jabłkowego, 0,5 łyżeczki. sól, 150 ml wody.

Przygotowanie: Obraną cebulę posiekać i wrzucić do rondelka. Dodać wodę i dusić na małym ogniu przez 10 minut. Dodać agrest, posiekaną papryczkę chili i estragon. Tomi pod pokrywką na 35 minut. Dodać cukier, sól, mielony pieprz i ocet. Gotować jeszcze 2 minuty, przełożyć do słoików i zakręcić.

17. Tkemali agrestowe z czosnkiem i ostrą papryką


Kolejna odsłona popularnego sosu gruzińskiego!

Będziesz potrzebować: 1 kg agrestu, 4 ząbki czosnku, 1 strąk ostrej papryki, 4 gałązki kolendry, 0,5 łyżeczki. mielony czarny pieprz, 0,5 łyżeczki. mielona kolendra, 40 g cukru, 15 g soli, 2 łyżki. ocet jabłkowy, 3 łyżki. olej roślinny.

Przygotowanie: Agrest, ostrą paprykę i czosnek przepuścić przez maszynę do mięsa i gotować przez 10 minut. Dodać przyprawy, posiekaną kolendrę, sól, cukier, masło i gotować kolejne 15 minut. Zalewamy octem, mieszamy i przekładamy do słoików. Zwiń, odwróć do góry nogami i zawiń w gruby ręcznik.

18. Adjika z zielonego agrestu z ostrą papryką, czosnkiem i miętą


Podawać do mięs i ryb.

Będziesz potrzebować: 500 g zielonego agrestu, 1 strąk ostrej papryki, 5 ząbków czosnku, 3 gałązki mięty, 1 łyżeczka. chmeli-suneli, 1 łyżeczka. mielony czarny pieprz, 0,5 łyżeczki. curry, 50 ml octu jabłkowego, 50 g cukru, 20 g soli.

Przygotowanie: W blenderze zmiel agrest, ostrą paprykę, czosnek i miętę. Dodać przyprawy, ocet, cukier, sól i dobrze wymieszać. Preparat ułożyć w słoikach, sterylizować przez 15 minut i zwinąć.

19. Agrest marynowany na zimę


Aromatyczna przystawka, która bardzo szybko znika ze stołu.

Będziesz potrzebować: 1 kg agrestu, pół główki czosnku, 3 parasolki koperkowe, 5 ziaren czarnego pieprzu, 3 łyżki. ocet, 50 g cukru, 30 g soli, 800 ml wody.

Przygotowanie: Przygotuj agrest, przekłuj każdą jagodę igłą. Do słoików włóż czarny pieprz, agrest, obrane ząbki czosnku i koperkowe parasolki. Zalać wrzącą wodą, przykryć pokrywkami i pozostawić do ogrzania na 30 minut. Do rondla wlej wodę, dodaj cukier, sól i gotuj przez 4 minuty. Wlać ocet i wrzącą marynatę do słoików i zwinąć.

20. Agrest marynowany sterylizacją


Agrest wygląda jak oliwki.

Będziesz potrzebować: 1,5 kg agrestu, 5 ziaren czarnego pieprzu, 3 liście laurowe, 0,5 łyżeczki. kwas cytrynowy, 2 łyżki. cukier, 25 g soli, 1,5 litra wody.

Przygotowanie: Przygotuj agrest i włóż go do słoika. Zagotuj wodę, dodaj przyprawy, cukier, kwasek cytrynowy i sól. Gotować 3 minuty, rozlać do słoików i sterylizować przez 10 minut. Zwiń go, odwróć do góry nogami i zawiń w ciepły koc.

Podziel się nim z przyjaciółmi
Ocena
( Oceny jeszcze nie )
cooklist.pl - Pyszne przepisy

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: